Home Shëndetësi Vaji i ullirit dhe përbërësit e tij të dobishëm

Vaji i ullirit dhe përbërësit e tij të dobishëm

maskeVaji i ullirit është i pasur me vitamina,  anti-oksidantë të cilët janë shumë të mirë për lëkuren. Përdorimi i rregullt i vajit të ullirit ndihmon lëkuren tuaj të jetë e butë dhe me shkëlqim, pakson rrudhat dhe tonifikon atë.

Cilët janë përbërësit e mirë që përmban vaji i ullirit

Squalene; është një nga përbërësit kryesor që gjëndet në vajin e ullirit. Ai ju ndihmon të lubrifikoni lëkuren dhe t’a mbroni nga dëmtime të tjera.

Anti-oksidantë; vaji i ullirit është i pasur me anti-oksidantë të cilët ndihmojnë në ri-gjenerimin e qelizave, mbrojnë lëkuren nga ekspozimi në ambiente me pluhur, me ndotje dhe me mot aspak të përshatshem për lëkuren. Vaji i ullirit përmban vitamine E, A dhe poliphenol.

Chlorofil; ky përbërës në lëkurë ndihmon në pastrimin dhe tonfikimin e lëkurës. Vepron edhe si përbërës që parandalon krijimin e rrudhave.

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...