Vaktet ideale per tu dobesuar pa qene e uritur

E gjithe kjo nuk eshte ceshtje kalorish! Nje siluete fine kalon gjithashtu ne ato ushqime mjaft te bollshme dhe nje permbajtje te mire uji. Nje check list per armiqte e linjes tuaj te trupit… dhe disa miq.

Kripa
Konsumojme dite per dite shume, ateher kur ajo eshte kampione per te mbajtur ujin nen shtresa dhe na ben te shendoshemi nga koka deri tek kembet (pothuajse) : 9 g kripe, eshte nje liter uje I mbajtur gjate 24 deri 48 ore. Reduktoni dozen ne minimum : harroni gjerat me kripe si djathi, patatinat dhe ushqime te tjera industriale qe permbajne shume kripe.

Ne praktike
Zevendesoni kripen me disa ereza aromatike te fresketa, te mira dhe te pasuar ne shije.

Vendosni aksentintn tek proteinat
Nje konsumim te mjaftueshme me proteina ju lejon te prodhoni albumine nga melcia. Kjo e fundit ju lejon te eliminoni ujin me ane te rrugeve kapilare te gjakut. Nese jane te ulta ose shume te larta, uji eshte shume me pak I perthithur dhe ka tendencen te “ iki” nga shtresa. Nje tjeter avantazh I proteinave eshte mban muskujt , qetesojne urine .

Ne praktike
Nese duhet te eliminoni proteinat nga vaktet industriale dhe te reduktoni ate te produkteve laktike, qe shpesh nuk treten mire. Ato duhet te paraqiten ne sasi te mjaftueshme ne cdo vakt; fale peshkut, mishit dhe vezeve.

Ushqimet e pa bera? Po, por …
Kemi gjithmone tendencen te abuzojme nga ushqimet e pabera sepse ato jane te fresketa dhe te lehta. Ne planin e tretjes, marrja e fibrave mund te c’rregulloj tranzitin, te irritoj zorret dhe te fryej barkun, qe ne fakt duhet te krijoj efektin e kundert.

Ne praktike
Pershtatni sasine ne funksionimin e mundesive te tretjes. Per te mbajtur mire, preferoni perimet e pjekura.

Te pini as shume , as pak
Edhe nese eshte 40 grade ne hije, nuk eshte nevoja te pini 4 litra uje ne dite , per te hidratuar organizmin; mund te jete ndonjehere dhe e kote.

Ne praktike
Pini rregullisht, ekuivalencen e 1,5 litra ( te jene 8 gota) ne dite.
Nje ritem I mir? Nje gote ne mengjes per te stimuluar sistemin e tretjes, dy gota para cdo vakti per te reduktuar konsumin e ushqimit. Rrisni dozen, nese ben shume ngrohte, edhe nese perpara keni etje ju djersisni shume ose nese beni sport.

Vezhgoni sheqerin
Insulina, nje hormon bllokues ne lirimin e tretjes se sheqerit , favorizon mbajtjen e ujit. Me mire pra te frenoheni , se si sheqeri dhe kripa , mbajne ujin ne shtresa.

Ne praktike
Ne vere, eshte me thjeshte te reduktoni sheqerin. Pergatisni nje vakt te lehte me fruta . Ne rast keni pak uri , ne vend qe te konsumoni nje embelsire; konsumoni nje molle ose fruta te thata.

Levizni sa me shume te mundeni
Ecni nje ore ne dite per te stimuluar qarkullimin enet e gjakut dhe ate limfatik. Para cdo jave do te shikoni ndryshimin.
Ushtrime ne uje rrit punen e muskujve dhe realizon nje masazh ne te gjithe trupin. Zgjidhjet mund te jene duke ecur ne uje ose te beni gjimntasitike ne uje./ikub/