Home Ushqim Vetit e bananes

Vetit e bananes

Vetit e bananesBananet permbajne shume hekur, i cili stimulon prodhimin e hemoglobines ne gjak,ndaj rezulton e domosdoshme ne rastet e anemise.

Duke qene e pasur me kalium, banania eshte mbrojtese e mire per te gjith ata qe vuajne nga tensioni i larte i gjakut.

Gjithashtu bananet kshilhen te konsomohen gjate periudhes para provimeve.

Lirishte themi se se bananet kan sasi te madhe fibrash qe ndikojn ne stabilizimin e aktivitetit te zorreve.Bananet permbajn nje lloj aminoacidi te quajtur tripofano, qe trupi e kunverton ne serotonine,ne gjendje te qetesoj trupin dhe te favorizoje mireqenien tone.

TË TJERA

Çfarë duhet të dini që të parandaloni sëmundjen e diabetit

Simptomat më klasike të diabetit janë lodhja, urinimi i shtuar, etja dhe uria e tepruar. Por ka edhe disa simptoma të tjera që mund të jenë shenja paralajmëruese, që janë më pak të dukshme. Periodontiti Periodontiti është një sëmundje e mishrave të dhëmbëve, që mund të shkaktojë lirimin ose rënien e tyre. Kjo sëmundje është dy deri në tre herë më e...