Home Këshilla të ndryshme Vetitë shëruese të farave të lulediellit

Vetitë shëruese të farave të lulediellit

Shija e kripur e farave të lulediellit i bën ato një nga ushqimet më të dashura në të gjithë globin. Por, a e dini se përveç shijes fantastike, ato janë gjithashtu mjaft të shëndetshme?

Këtu keni një ndarje të shpejtë të disa prej të dhënave mbresëlënëse ushqyese që gjenden brenda 100 gramë (pak më pak se një filxhan) fara luledielli: nëntë gramë fibra, 19,4 gramë proteina, 26,1 gramë vitaminë E, 129 miligramë magnez, 79,4 mikrogramë të selen, 69 miligramë të acidit yndyror omega-3 dhe 3,28 miligramë të acidit yndyror omega-6.

Nivelet e fibrave, proteinave dhe magnezit do t’ju japin mbi 30 për qind të sasisë së rekomanduar ditore të secilës, ndërsa pjesët e majme të vitaminës E dhe selenit mund t’ju heqin mbi 100 për qind të rekomanduar ditore për sasinë e tyre.

Vitamina E është e njohur për përfitimet e saj për lëkurën, por studimet tregojnë se është gjithashtu e dobishme në uljen e shenjave të caktuara të inflamacionit që çojnë në një rrezik më të lartë të sëmundjeve të zemrës dhe diabetit të tipit 2.

Një studim tjetër që vëzhgoi 6.000 të rritur që hanin fara luledielli një herë në javë, disa herë në javë, ose më shumë se pesë herë në javë, tregoi se ata që konsumuan më shumë kishin një rënie të ndjeshme në nivelet e shënjuesve inflamatorë falë gjithë kësaj vitamine E.

Ushqimi gjithashtu është treguar se ul kolesterolin, sipas revistës Nutrition. Studiuesit shpjegojnë se si bollëku i acideve yndyrore omega në farat e lulediellit ndihmon enët e gjakut të relaksohen, duke ulur problemet si presioni i lartë i gjakut, sheqeri në gjak dhe kolesteroli.

Shtimi i lulediellit në ushqim me karbohidrate të lartë si buka u tregua gjithashtu në një studim tjetër, se ndihmon për të ngadalësuar përpunimin e sheqerit nga karbohidratet dhe për të mbajtur nën kontroll nivelet e sheqerit në gjak.

Sigurisht, ushqimi i shijshëm i kripur është jo çuditërisht i lartë në natrium (410 miligramë për 100 gramë), prandaj është e rëndësishme të keni kujdes me këtë nëse tashmë keni probleme me natriumin.

Farat e lulediellit shpesh janë të mbushura me një element të quajtur kadmium, një metal i rëndë që mund të shkaktojë dëmtime në veshka nëse e teproni.

Konsultohuni patjetër me mjekun tuaj nëse keni pasur ndonjë problem të mëparshëm me nivelet e natriumit ose funksionin e veshkave para se të shtoni më shumë nga këto fara në dietën tuaj. Përndryshe, shijoni këtë meze të lehtë dhe të gjitha përfitimet e shëndetshme sa herë që dëshironi!

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...