Home Këshilla të ndryshme Vezët nuk e rritin rrezikun për diabet

Vezët nuk e rritin rrezikun për diabet

Vezët nuk e rritin rrezikun për diabetKonsumimi i rregullt i vezëve nuk rrit gjasat për paraqitje të diabetit të llojit 2, bëjnë të ditur shkencëtarët nga Harwardi.

Disa studime të mëhershme kishin nxjerrë një lidhje në mes të rrezikut të lartë të diabetit të llojit 2 dhe njerëzve të cilët rregullisht konsumojnë vezë, transmeton “Zëri”.

Në hulumtimin 11-vjeçar kanë marrë pjesë pothuajse 4000 persona të eksperimentuar të moshës mbi 65-vjeçare, të cilët kanë ngrënë vezë kohë pas kohe dhe çdo ditë.

Studimi nuk ka zbuluar asnjë lidhje në mes të konsumimit të vezëve dhe konsumimit të përgjithshëm të kolesterolit me paraqitjen e diabetit të llojit 2.

Revista amerikane “Journal of Clinical Nutrition”, shkruan se vezët janë burim i lartë i kolesterolit, por po ashtu kanë edhe një varg të përbërësve të dobishëm.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Si të shpëtoni nga puçrrat e vitheve

Gjatë ditëve të nxehta të verës, shumë femra përballen me akne rreth vitheve. Shumica prej nesh nuk e kemi idenë se pse ato ndodhen aty. Ja disa nga mënyrat me anë të të cilave, ju mund të shpëtoni nga to: Bëni dush pas çdo stërvitjeje Është shumë e rëndësishme, që menjëherë pas aktiviteteve fizike të bëni dush! Së pari duhet të...