Home Këshilla të ndryshme Vitamina më e mirë që lufton dhimbjen e këmbëve

Vitamina më e mirë që lufton dhimbjen e këmbëve

Nëse vuani nga ngërçet muskulore, ka të ngjarë që tashmë jeni njohur me opsionet për lehtësimin e dhimbjeve.

Nxehtësia, masazhi dhe relaksuesit e muskujve me recetë janë mënyra të zakonshme për të trajtuar spazmat.

Por, vitaminat mund të funksionojnë shumë mirë, duke trajtuar në mënyrë efektive ngërçet e muskujve, si dhe duke parandaluar dhimbjet para se të fillojnë.

Pra, cila është vitamina më e mirë për ngërçet në këmbë?

Shumë nga vitaminat e rishikuara më mirë për dhimbjen e muskujve përmbajnë magnez, të cilin tashmë e dimë se është efektive edhe në mbrojtjen kundër COVID-19, rritjen e sistemit imunitar dhe madje edhe uljen e presionit të gjakut.

Por, kujdes cilin lloj shtese magnezi vendosni të përdorni, ato që përmbajnë glikinat të magnezit, forma më e disponueshme e enzimës, thithin lehtësisht në muret e zorrëve dhe nuk prodhojnë një efekt laksativ.

Nëse qëllimi juaj është të ndaloni ngërçet e muskujve dhe të flini më shumë, gjëja e fundit që dëshironi është një shtesë që ju dërgon në banjë disa herë gjatë gjithë natës!

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...