Home Shëndetësi Vitaminat e mollës – Pse duhet ta hani për sistemin imunitar

Vitaminat e mollës – Pse duhet ta hani për sistemin imunitar

 

E ëmbël, por edhe e thartë, mollët konsiderohen si fruti që ndihmon për zhvillimin e sistemit imunitar. Gjithashtu, mollët përmbajnë sasi të vogël të mineraleve si kaliumi, fosfori, kalciumi dhe kalium.

Kaliumi është kompetent i rëndësishëm i qelizave dhe lëngjeve trupore të trupit dhe ndihmon për të kontrolluar normën e zemrës dhe presionin e gjakut.

Është e pasur me polifenole – komponimet e bimëve që kanë një aktivitet të fortë antioksidues. Dihet se një mollë e përditshme kontribuon në shëndetin e përgjithshëm.

Molla zakonisht hahet e papërpunuar, por konsumohet gjithashtu e pjekur, e tharë, përpunuar në lëngje, marmelatë.

Mesatarisht, uji përbën 82 për qind të peshës së mollës, karbohidratet kanë rreth 12 për qind, yndyrat dhe proteina së bashku rreth 1 për qind, dhe celuloza rreth një për qind.

Molla gjithashtu përmban sheqer, acide organike, në sasi shumë të vogla të gjitha aminoacideve thelbësore dhe jo-esenciale. Është e pasur me fibra dhe ka një efekt pozitiv në metabolizëm.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...