Home Këshilla të ndryshme Vitaminat, pjesë e kujdesit ditor për flokët tuaj

Vitaminat, pjesë e kujdesit ditor për flokët tuaj

Vitaminat, pjesë e kujdesit ditor për flokët tuajFloket, ashtu si pjesa tjeter e trupit tone, kerkon nje doze te mire te vitaminave per te qene te shendetshem.

Ne fakt, vitaminat jane pjese e rendesishme e kujdesit ditor per floket tuaj. Te ushqyerit ka disa elemente, duke perfshire vitaminat dhe mineralet. Keto ndihmoje per t’i bere floket me te forte dhe per t’u rritur me shpejte. Ato ndihmojne ne balancimin e gjendrave dhjamore dhe trajtimin e flokut te thate ose te paturit zbokth.

Por ne duhet te jemi te kujdesshem per te mos konsumuar me shume vitamina sec duhet duke qene se ato jane te demshme per melcine. Vitaminat duhet te zgjidhet ne baze te nevojave specifike te flokut tuaj. Shikoni vitaminat qe duhet te konsumoni ne baze te problemeve specifike.

Nese floket tuaj jane te holle, ju keni nevoje per aminoacide qe permbajne squfur, vitaminat e grupit B dhe zinkut. Keto vitamina dhe minerale ndihmojne ne rritjen e floket tuaj dhe trashesise se tij.

Nese floket tuaj jane te thate, merrni acide yndyrore dhe vitamine E. Ju mund te shtoni edhe lloje te tjera te antioksidantesh.

Nese ju keni zbokth, merrni provitaminen A, e cila pastron dhe zbut koken dhe floket tuaj.

Mos harroni te ndiqni dozen e percaktuar ne vitamina dhe minerale. Ne rast mbikonsumi ato mund te demtojne shendetin tuaj.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...