Home Ushqim Vlerat ushqyese të spinaqit

Vlerat ushqyese të spinaqit

Hulumtuesit kanë zbuluar një lidhje në mes mungesës së Vitaminës C dhe nivelit të karotinës më shfaqjen e demantisë.

Frutat dhe perimet e pasura me antioksidantëtë, siç janë, spinaqi, karrota mund të ju ndihmojnë të luftoni demantin.

Studiuesit gjerman nga Universitetii Ulum kanë vëzhguar 74 persona në mes sëmundjes së Alzheimer.

Pjesëmarrësit në mes moshës, 65 dhe 90, pas janë pyetur rreth mënyrës së jetës së tyre.

Studimi tregon se personat të cilët konsumojnë spinaq dhe ushqime më vitaminë C kishin shfaqur shenja më të vogla të sëmundjes se demantisë.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...