Home Këshilla të ndryshme Vuante nga sëmundja e veshkave, burrit i pritet organi gjenital pasi u...

Vuante nga sëmundja e veshkave, burrit i pritet organi gjenital pasi u diagnostifikua me një sëmundje të rëndë

Ishte e nevojshme që një burri t’i pritej penisi sapo mjekët vunë re disa anomali gjatë një kontrolli rutinë.

Pacienti 43-vjeçar ishte duke u trajtuar për dializë për dështimin e veshkave në një spital afër Adelaide, Australinë e Jugut.

Por gjatë ekzaminimit të tij, mjekët vunë re se penisi i tij ishte kthyer i bardhë me njolla të zeza.

Kirurgët shpejt e kuptuan se ishte gangrenoze dhe duhej copëtuar urgjentisht për të parandaluar përhapjen e tij.

Sëmundje e rrallë

Në një artikull, të botuar në BMJ Case Report, mjekët shpjeguan se burri ishte prekur nga një sëmundje e rrallë të quajtur kalcifikim penile.

Është një grumbullim i depozitave të kalciumit në enët e vogla të gjakut, duke i bërë ato të ngushtojnë dhe ndërpresin qarkullimin.

Kjo mund të bëjë që indi të vdesë dhe nëse nuk e kapet në kohë, mund të shkaktojë gangrenë e cila mund të përhapet shpejt dhe është e pashërueshme.

Kalcifilaksia mund të shkaktohet nga sëmundje kronike të veshkave sepse organet ndalojnë filtrimin e kalciumit nga gjaku.

Në këtë rast, mjekët, të udhëhequr nga Dr Rowan David, thanë që burri ishte me fat që i mbijetoi gjendjes, e cila vret rreth gjashtë në 10 pacientë.

Ai shkroi: “Shumica e pacientëve që zhvillojnë kalcifikim të penisit përparojnë në gangrene.

Pacienti u mor për një operacion urgjent për të hequr mishin e kalbur por plaga e tij u përkeqësua dhe atij i duhej një operacion tjetër për t’i hequr të gjithë majën.

Doktorët arritën ta rindërtojnë atë me një shartim të lëkurës katër ditë më vonë, ku këtë gjë e quajtën “trung penile”. Burri dukej shumë mirë kur u kthye nga kontrolli e tij muajor.

Një vit pas operacionit atij i duhej përsëri duhet t’i nënshtroheshe një të dyti dhe këtë herë për zorrë e trashë të shpuar.

Mjekët thanë se kjo ishte si rezultat i kalcifikimit që zhvillohet në pjesë të tjera të trupit të tij, përfshirë zorrën e tij të trashë.

Mjeket tregojnë se: Pacienti vazhdon të jetë i gjallë edhe pas diagnostifikimit të kalcifilaksisë së penisit.

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...