Home Këshilla për Prindër Zbulimi i fundit nga ultrazëri tredimensional: Ja si reagojnë bebet kur babai...

Zbulimi i fundit nga ultrazëri tredimensional: Ja si reagojnë bebet kur babai prek barkun e nënës

1Prekja e barkut nga nëna thuhet të jetë thelbësore në krijimin e lidhjes së saj me beben.

Por kërkimet e fundit kanë zbuluar se foshnjat janë në gjendje ta njohin nënën ende sa janë në bark, shkruan DailyMail, transmeton Gazeta Shneta.

Bebet e palindura janë regjistruar me ultrazë në momentin kur është përkëdhelur barku i nënës.
Duke përdorur videot tredimensionale të ultrazërit, shkencëtarët ishin në gjendje të shihnin se si bebet reagonin ndaj prekjeve, në veçanti ndaj babait. Doktoresha Viola Marx e cila e ka udhëhequr studimin, tha se nënat shpesh në mënyrë spontane e prekin barkun për të komunikuar me fetusin.

“Çdo stimulim mund të jetë i dobishëm për lidhjet e bebes me nënën dhe babanë”, ka shtuar ajo. Dr. Marx tha se hulumtimet kanë treguar se bebet e palindura çuditërisht iu përgjigjën prekjeve të babait të tyre.

TË TJERA

Çfarë duhet të dini që të parandaloni sëmundjen e diabetit

Simptomat më klasike të diabetit janë lodhja, urinimi i shtuar, etja dhe uria e tepruar. Por ka edhe disa simptoma të tjera që mund të jenë shenja paralajmëruese, që janë më pak të dukshme. Periodontiti Periodontiti është një sëmundje e mishrave të dhëmbëve, që mund të shkaktojë lirimin ose rënien e tyre. Kjo sëmundje është dy deri në tre herë më e...