Home Shëndetësi Zbulohet gjeni që ndihmon në kontrollimin e apetitit

Zbulohet gjeni që ndihmon në kontrollimin e apetitit

6Një parazit i zorrëve që njofton trurin të ndaloj së ngrëni dhe të filloj me ushtrime është zbuluar sipas disa shkencëtareve danez dhe australian.

Gjeni, i cili mund të gjendet në krimba dhe është i ngjashëm me atë që kanë edhe njerëzit, mund të ndihmoj të ndalë ciklin e ushqimit të tepërt dhe mungesës së ushtrimeve.

Sipas studimin ky gjen ofron ndjenjën e të qenit të mbushur si dhe nevojën për gjumë pas ushqimit.

Ekspertët kanë deklaruar që këto të gjetura japin mundësi të mëdha për zhvillimin e një ilaçi i cili ndihmon në kontrollimin e obezitetit duke reduktuar apetitin.

Këta studiues kanë zbuluar një faktor të kodimit të gjeneve të quajtur ETS-5, i cili kontrollin sinjalet nga truri për në zorrë.

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...