Home Këshilla të ndryshme Zbulohet ilaçi kundra rënies së flokëve

Zbulohet ilaçi kundra rënies së flokëve

Një grup shkencëtarët në Los Angelos besojnë se kanë gjetur ilaçin i cili shëron tullacërinë, ndërsa ilaçi do të mund të gjendet në treg madje për pesë vite.

Testimet laboratorike në Universitetin e Kalifornisë në Los Angeles në të cilat është shfrytëzuar astressin-B kanë treguar rezultate “befasuese” vetëm pas pesë ditëve.

Studiusit shprehen se ilaçi është zbuluar krejt rastësisht pasi janë bërë provat e para tek mijtë. Rezultatet kanë qënë të befasueshmë duke qenë se pas tre muajve muajve përsëri kanë fituar qime të shkëlqyera.

Pasi që testimi është kryer në minj, duhen testime të tjera shtesë në njerëz. Nëse gjithçka kalon pa efekte të rrezikshme anësore, ky lloj trajtimi mund të miratohet për rreth pesë vjet.

“Kjo do të hapte mundësi të ndryshme për shërim të tullacërisë tek njerëzit.”:- shprehen studiuesit e entuziasmuar.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...