Home Shëndetësi Zbulohet ilaci kundra turbekulozit

Zbulohet ilaci kundra turbekulozit

Shkencëtarët kanë arritur të zbulojnë ilacin e ri, i cili do të mund të shërojë turbekulozin. Studim i paraqitur në Konferencën Ndërkombëtare për sëmundjen SIDA në Uashington, thekson se një kombimin i ri medikamentesh ka vrarë 99% të bakterieve të pacientëve me tuberkuloz, brenda dy javëve.

Zbulimi ka rritur shpresat se është gjetur ilaç i ri kundër formave rezistuese në rritje të tuberkulozit.

Shkencëtarët kanë bërë me dije se përzierja e tri ilaçeve mund ta përshpejtojë trajtimin dhe të ndihmoj në reduktimin e emergjencës së formave rezistuese të tuberkulozit.

Studimi më parë është publikuar në revistën prestigjioze mjekësore për sëmundjet infektive, The Lancet, ndërkohë që Doktor Mel Shpigelman, nga grupi kërkimor jofitimprurës, Aleanca TB, deklaroi se tuberkulozi është vrasësi më i madh i pacientëve me AIDS dhe se ai duhet të frenohet në masë shumë më të madhe me qëllim që të ndalet epidemia AIDS.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...