Home Këshilla të ndryshme Zbulohet misteri: Ja përse femrat jetojnë më gjatë se meshkujt

Zbulohet misteri: Ja përse femrat jetojnë më gjatë se meshkujt

5Ndonëse konsiderohen si gjinia më e fortë, kur vjen puna te jetëgjatësia, meshkujt jetojnë më pak se femrat.

Shkencëtarët thonë se e kanë gjetur arsyen për këtë fenomen. Sipas tyre, humbja e kromozomit Y mund të jetë shkaku i jetës së shkurtër te meshkujt.

I gjendur vetëm te gjinia mashkullore, kromozomi Y përmban ADN -në që i bën meshkujt të jenë të tillë dhe është prezent thuajse në çdo qelizë të trupit.

Por, te disa meshkuj, me kalimin e viteve ai nis të zhduket nga disa qeliza të gjakut.

Studime të mëparshme kanë dalë në përfundimin se zhdukja e këtij kromozomi te meshkujt bën që ata të vdesin në moshë më të re dhe të vuajnë nga disa lloje të ndryshme kanceri.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...