Home Shëndetësi Zbulohet molekula qe e parandalon kancerin

Zbulohet molekula qe e parandalon kancerin

Zbulohet molekula qe e parandalon kacerinShkencetaret italiane kane bere nje hap te madh ne luften kunder kancerit. Behet fjale per zbulimin e nje molekule qe parandalon plakjen e qelizave, fenomen qe favorizon zhvillimin e kancerit.

Bruno Amati nga Instituti Europian i Onkologjise thote se kjo molekule quhet “Cdk2” dhe ajo vepron me genin myc per te ndaluar zhvillimin e tumorit.

Aktualisht jane prodhuar ilace me permbajtje te Cdk2, ilace qe ne te ardhmen mund te perdoren si terapi kunder tumoreve te lidhur me shperndarjen e genit myc”, thekson Amati.
Eksperimentet kryesore jane bere me minj dhe shkenca eshte ende larg ne kete drejtim, pasi kontrolli i qelizave “Cdk2” tek njeriu mund te kete nje sjellje shume te ndryshme.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...