Home Shëndetësi Zgjedhja me e mire e dimrit, caji i gjelber

Zgjedhja me e mire e dimrit, caji i gjelber

Kafja dhe caji jane pijet e ngrohta me te popullarizuara. Dhe derisa secila nga keto pije ka perparesite e veta, shkencetaret theksojne qe caji i gjelber eshte me efikas dhe zgjedhja me e mire dimrit, ndersa sjellin edhe 3 arsye pse caji i gjelber eshte mire te pihet ne dimer.

Dobesimi
Tek nje numer i madh i njerezve gjate dimrit vjen deri tek mbledhja e kilogrameve te tepert. Ditet e ftohta nenkuptojne edhe konsumim te ushqimit kalorik, ndersa periudha e festave te fundvitit shpesh nenkupton edhe ngrenie te tepert. Caji i gjelber eshte zgjidhje e shkelqyer, sepse zvogelon apetitin dhe nxit punen e metabolizmit, qe eshte hapi i pare kah ruajtja e peshes trupore te shendetshme.
Forcimi i imunitetit
Hulumtimet kane treguar qe caji i gjelber ka veti antiinflamatore dhe antivirusale te cilat pengojne krijimin e gripit dhe ftohjeve. Nese pini caj te gjelber cdo dite, madje qysh pas dites se gjashte rreziku nga krijimi i gripit dhe ftohjes do te zvogelohet dukshem.
Lirimi nga stresi
Kafja per shume njerez eshte ritual i mengjesit, pa te cilen nuk munden. Megjithate, sasia e tepert e kafeines mund te shkaktoje anksiozitet, stres dhe veshtiresi me gjumin. Pikerisht per keto arsye caji i gjelber eshte zgjedhje me e mire, sepse ka me pak kafeine se kafja, dhe ne te njejten kohe ndikon per qetesim.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...