Home Shëndetësi Zhdukni aknet me sodë buke

Zhdukni aknet me sodë buke

soda e bukësSot do t’ju sugjerojmë disa mënyra mjaft të mira se  si të të eliminoni aknet. Aknet jane të sikletshme por ka doza trajtimi që funksionojne  mirë për trajtimin e tyre.  Ndiqni këto hapa si të shpëtoni  nga aknet dhe se si te keni një lëkurë të shëndetshme  dhe tërheqëse.

Soda e bukës është një ndihmë shumë e madhe për lëkurën që ka aknekastraveci. Vendosim një dozë të konsiderueshme sodë buke mbi lëkurë dhe ajo na ndihmon të hapim poret dhe të eliminojnë shtresën e pluhurit, sekrecionet e yndyrës, lëkurën e vdekur, të cilat i formojnë aknet. Lëkura jonë irritohet tepër nga përdorimi i aknes. Por gjithsesi duhet me doemos të përdoret dyherë në javë jo më tepër. E shkrijmë sodën e bukës në ujë dhe e vendosim mbi lëkurën e larë më parë me sapun.

Pas sodës së bukës për të lehtësuar pak të kuqin e lëkurës, duhet të vendosim ca feta kastravec sepse përmbajnë PH dhe e freskojnë lëkurën, e zbusin duke larguar të kuqin që ka bërë soda e bukës.

 

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Sallata marule, aleatja më e mirë për t’u dobësuar, lehtësuar stresin dhe për të fjetur 8 orë rresht

Është mbretëresha e sallatave, por është gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i ushqyesve dhe ofron përfitime të shumta shëndetësore: kjo është arsyeja pse sallata marule nuk duhet të mungojnë në dietën tuaj. Pavarësisht se konsumohet shpesh për dietë, sallata marule është në të vërtetë një ushqim me veti të shumta terapeutike. Sallata marule është në dispozicion gjatë gjithë vitit, me...